• 13 października 2018 14:30
Wiadomości

Zostały w nim opisane różne niedozwolone praktyki, których dopuszczają się pracodawcy. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje sprawdzanie kandydujących pracowników przez Facebooka.  Jednak nie jest to jedyna praktyka bo opisano w tym poradniku ich więcej. Jest to np. zakaz kontaktowania się z uczelnią, której dyplomem legitymuje się kandydat do pracy. Nie wolno także przechowywać kopii dokumentów osobistych pracownika, co niestety, jest nagminnie łamane.

- Ten poradnik jest odpowiedzią na sygnały, które docierają do Urzędu w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi, które są związane ze stosowaniem przepisów RODO, ale też przepisów szczególnych, które dotyczą np. monitorowania pracownika w związku ze zmianami kodeksu pracy – powiedziała prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa.

Poradnik wyjaśnia również sytuację firmowej poczty. Tę wolno monitorować, ale pracodawca ma obowiązek wyraźnie poinformować o tym pracownika. Poradnik można przeczytać na stronach UODO.

Nie wolno zapominać, że prywatność to bardzo ważna sprawa. Warto więc  jej strzec np. przez zabezpieczenie własnego komputera. Także z powodu zagrożeń płynących z sieci. Zdecydowanie warto zainwestować w pakiet ochronny dla naszego sprzętu.