• 29 stycznia 2020 11:54

W środę, 22 stycznia na basenie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach dyrekcja wraz z olkuskim oddziałem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowali szkolenie dla służb mundurowych w zakresie ratownictwa wodnego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był starszy ratownik wodny Stanisław Góźdź.

W ćwiczeniach uczestniczyło około 140 osób. Wśród nich obecni byli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu, podinspektor Adama Milanowski, Komendant Komisariatu Policji w Kluczach, komisarz Jerzy Wilk,  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, komisariatu Policji w Kluczach i Wolbromiu, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej  i Ochotniczych Straży Pożarnych z Klucz, Osieka, Ryczówka, Rodak, a także województwa śląskiego. 

Policjanci i strażacy mieli okazję, by podjąć wezwanie i spróbować swoich sił podczas ratowania tonącego.  Zadanie to nie było łatwe — dla przykładu, kurtka strażacka po namoczeniu ważyła około 20 kilogramów. Skok do wody odbywał się umundurowaniu. Zadaniem policjantów i strażaków było przepłynięcie w dowolnym stylu 30 metrów, a następnie wydobycie z wody manekina  ważącego 65 kg i odholowanie go na brzeg. Przykład ratowania tonącego dał m.in. Komendant Komisariatu Policji w Kluczach, komisarz Jerzy Wilk oraz aspirant sztabowy Rafała Kulawik.

Podczas szkolenia służb mundurowych można było usłyszeć kilka porad, m.in.: jak zachować się w sytuacji,  gdy ktoś wpadnie do wody, jak udzielić mu pomocy, jak wykorzystać rzutkę ratunkową, jakie działania podjąć  po wyciagnięciu poszkodowanego na brzeg oraz jak sprawdzić przytomność poszkodowanego i prawidłowo udzielić mu pierwszej pomocy.

Foto relacja na stronie: https://olkusz.dlawas.info/wiadomosci/jak-pomoc-tonacemu-cwiczenia-sluzb-mundurowych-foto/cid,11960,a