pobieram dane...
Katalog firm Rozkład jazdy autobusów Dyżury aptek 2020 Ogłoszenia lokalne Kanał RSS 18 048 fani

Noszenie maseczek chroni przed koronawirusem. Wystarczy porównać kraje

Obrazy newsów: maseczki.jpg

Jak się wypowiadają specjaliści WHO na stronie internetowej: „Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk.” Kiedy więc maseczki chronią przed koronawirusem?

Maseczki ochronne a koronawirus 

"Maseczki służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia" - wyjaśnił płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego. "Noszone przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma" - dodał.

Maseczka chirurgiczna nie chroni więc przed infekcją. WHO informuje również, że jej nieprawidłowe użytkowane, może się przyczynić do rozprzestrzeniania choroby. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk mydłem i odkażanie ich żelem na bazie alkoholu. Przed założeniem maseczki koniecznie trzeba oczyścić ręce, a w trakcie jej noszenia nie można jej dotykać. Kiedy tylko maska zrobi się wilgotna, trzeba ją wymienić. Po jej zdjęciu także należy szybko zdezynfekować ręce. 

Jakie maski są odpowiednie do ochrony przed koronawirusem?

"Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3" - mówi dr n. biol. Agnieszka Chojecka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Nadmienia też, że koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm), natomiast jego cząstki są przenoszone drogą kropelkową przez aerozol biologiczny (20-300 mikrometrów średnicy).

"Nosząc maskę w strefie zagrożenia, minimalizujemy ryzyko zakażenia - natomiast ważne jest, aby stosować się do terminów przydatności do użycia, gdyż na filtrach gromadzą się mikroorganizmy i one też mogą stanowić źródło zakażenia" - podkreśliła dr Chojecka. Poza tym sprzęt ochrony układu oddechowego, powinien być oznakowany znakiem CE. Oznacza to, że maseczki są bezpieczne i wykonane z właściwych oraz wysokiej jakości materiałów.

Źródło : Olkusz dla was


Komentarze

Dodaj publiczny komentarz...

Kod potwierdzający:
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google
Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług
Facebook Google+ RSS